47284 (021)

تورهای مهد امیران گشت
تور مشهد زميني 

جهت مشاهده پکيج  در سايز واقعي لطفا اينجا کليک بفرمائيد

خدمات در نظر گرفته شده :

 بليط رفت و برگشت با قطار شش تخته

2 شب و 3 روز اقامت فولبرد

توجه:

-همراه داشتن اصل بليط الزامي است.

-در صورت فکس يا ايميل مسئوليت بعهده آژانس درخواست کننده ميباشد.


 جهت کسب اطلاعات بيشتر با کانتر تورهاي داخلي تماس حاصل فرمائيد:
 تلفن:44694404(20 خط)     فکس:44694405
مشهد مقدس مزين به وجود مبارک حضرت امام رضا(ع) مهم ترين شهر مذهبي ايران است که در تمام روزهاي سال پذيراي دوستداران اهل بيت(ع) است. وجود حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) در اين منطقه سبب توسعه و رونق اقتصادي اين شهرستان شده است. صنعت جهانگردي در مشهد از اهميت و اعتبار ويژه‌اي برخوردار است. اهميت ويژه شهر مشهد در درجه نخست به خاطر جايگاه زيارتي آن است که به طور دايم گروه گروه مردم ايران و ديگر مسلمانان کشورهاي گوناگون اسلامي را براي زيارت به سوي خود مي کشاند. علاوه بر جهانگردان مسلمان، بسياري از جهانگردان غيرمسلمان نيز آرزوي بازديد اين آثار و زيارت مسلمانان را در‌اين گونه زيارتگاه ها دارند. مشهد به پاس وجود حرم مطهر ثامن الائمه(ع) و نيز به لحاظ جايگاه گردشي و فرهنگي خود، سراسر سال را با بيش ترين جمعيت مي گذراند. در مشهدتوليدات هنري، نقش پر اهميتي در اقتصاد ناحيه داشته و شمار زيادي از مردم، در بخش صنايع دستي شاغل هستند. رايج ترين صنايع دستي مردم مشهد و پيرامون آن، بافت فرش، قاليچه، گليم، شعربافي، نمد مالي، پوستين دوزي، سنگ تراشي، قلم‌زني روي سنگ، سفال‌گري، سبد و حصيربافي ، فرآورده هاي چوبي و فلزي، نقاشي روي چرم و… است. روند بازرگاني حاکم بر اقتصاد ايران ، بر پيکره بازرگاني استان خراسان، به ويژه ناحيه مشهد نيز تاثير داشته است. از گذشته هاي دور، بخش بزرگ توليد مشهد را فرآورده هاي کشاورزي و صنايع دستي به خود اختصاص مي داده است. بيش‌ترين کالاهاي صادراتي اين ناحيه در سطح ملي، فرآورده هاي کشاورزي، مانند گندم، زعفران، زرشک، کشمش، پوست دام و در مورد صنايع دستي، قالي، فيروزه تراشيده شده و پوستين بوده است

ghaem_3_300x192


حرم مطهر

حرم حضرت رضا (ع) که روضه منوره نيز گفته مي شود و در زير گنبدي زرين قرار دارد با رواقهاي گوناگوني که هر يک نام جداگانه اي دارند ، احاطه شده است .  مرقد مطهر  حضرت رضا (ع) در داخل  ضريح قرار  دارد. هنرمندان زبردست  اوج قدرت  هنري  خود را در خلق  آثار  زيبا  و شکوهمند  اين مکن  بکار گرفته اند  . ديوارهاي  حرم تا  ارتفاع  20 سانتي متر با سنگ  مرمر   پوشيده  شده است و بالاي آن به  ارتفاع  92 سانتي متر  با کاشيهايي بسيار گرانبها و ارزشمند ، مشهور به  «سلطان سنجري» مزين شده است . برروي  اين کاشيهاي  نفيس آيات قرآن  و  احاديث  معصومين (ع) با خطوط رقاع و ثلث و  نقشهاي اسليمي برجسته ديده مي شود. کتيبه بسيار مهمي که در حرم مطهر به چشم مي خورد، در زير گنبد بر سر ديوارهاي حرم است و حرم مطهر را دور مي زند. بر اين کتيبه که 80 سانتي متر عرض دارد. سوره مبارک جمعه با خط ثلث جلي نوشته شده است. که اثر خطاط مشهور دوره صفوي «عليرضا عباسي» است.


___________1

.

رواقها

در اطراف حرم مطهر رواقها و بيوتات مختلفي احداث شده است که مشهورترين اين رواقها عبارتند از: مسجد بالاسر، دارالسياده، دارالحفاظ، دارالسلام، دارالسرور، دارالزهد، دارالذر، دارالسعاده، گنبد حاتم خاني، دارالضيافه، گنبد الهوردي خان، توحيد خانه، دارالفيض، دارالشکر، دارالشرف و رواق بزرگ دارالولايه.


گنبد طلا

بقعه مبارکه حرم رضويه داراي گنبد طلا و درخشاني است که بر فراز حرم امام رضا(ع) قرار دارد و بزرگترين و نمايان ترين شاخص و نماد «مشهد مقدس» به شمار مي رود. ارتفاع آن از کف حرم تا بالاي گنبد 20/31 متر است. کتيبه بزرگي به صورت يک نوار گنبد را دور مي زند. اين کتيبه به خط «عليرضا عباسي» مي باشد.

.

_______________


صحن جديد قاجاريه (صحن آزادي)

اين صحن در مشرق حرم مطهر واقع شده است. اين صحن نيز داراي چهار ايوان است. مشهورترين آنها، ايوان طلاست که متصل به حرم مطهر مي باشد.


صحن عتيق صفويه (صحن انقلاب)

يکي از زيباترين و با شکوه ترين اماکن آستان قدس رضوي صحن عتيق صفوي يا صحن انقلاب است. در اين صحن چهار ايوان به نامهاي: ايوان عباسي (شمالي)، ايوان طلا (جنوبي)، ايوان نقارخانه (شرقي) که ساختمان نقارخانه بر روي آن ساخته شده است و ايوان ساعت (غربي) که ساعت بزرگي بر آن قرار دارد ديده مي شود. بناي اين ايوان ها از بهترين نوع هنر معماري اسلامي است ساختمان ايوان طلاي اين صحن به دستور اميرعلي شيرنوائي وزير دانشمند «سلطان حسين بايقرا» در سال 872 ق بنا شده است. ولي تکميل بناي اين صحن به دستور شاه عباس انجام گرفته است. بناي زيباي نقاره خانه، سقاخانه (حوض اسماعيل طلايي) در وسط صحن انقلاب و ساعت برروي ايوان غربي از ديدنيهاي اين صحن است.


صحن جمهوري اسلامي

اين صحن به وسعت 10000 متر مربع در سال 1365 ش. احداث شده است. در اين صحن دو گلدسته در پشت سردرهاي شمالي و جنوبي هر يک به ارتفاع 30 متر ساخته شده است. صحن مذکور از طريق رواق دارالولايه به حرم مطهر مرتبط مي شود.


صحن قدس

اين صحن بعداز انقلاب احداث و 2500 متر مربع وسعت دارد. در طبقه همکف آن 28 حجره به ارتفاع 6 متر و يک ايوان به وسعت 150 متر مربع که به ايوان قبله معروف است بنا شده است.


صحن موزه 

(رواق در دست احداث دارالامامه)

اين صحن در مجاورت مسجد گوهرشاد و مقابل خيابان امام رضا (ع) (خيابان تهران) واقع است. و بيش از 8300 متر مربع وسعت دارد. مطالعات پوشش سقف اين صحن به منظور ايجاد رواقهائي در آن در دست تهيه است. صحن بزرگ جامع رضوي در مقابل صحن موزه مي با شد.


مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد يکي از مشهورترين مساجد ايران است. اين مسجد که در مجاورت حرم حضرت رضا (ع) قرار دارد، به دستور «گوهرشاد خاتون» همسر «شاهرخ تيموري» در سال 821 ق ساخته شده است. هم اکنون مساحت کل اين مسجد 9410 متر مربع مي باشد. اين مسجدداراي يک صحن و چهار ايوان و هفت شبستان بزرگ است در طرفين ايوان زير گنبد يا ايوان مقصوره، دو مناره زيبا، هر يک به بلندي 40 متر قرار دارد. منبر آن در سال 1243 ق به شيوه منبت کاري از چوب گردو ساخته شده است. در اين منبر آهن و ميخ به کار نرفته است.


کتابخانه و مرکز اسناد آستان قدس رضوي

ساختمان بزرگ کتابخانه در محل بين بست بالا (بست شيخ توسي) و بست طبرسي قرار دارد. سابقه تأسيس کتابخانه آستان قدس رضوي به سال 618 ق مي رسد. اين کتابخانه اکنون يکي از غني ترين و بزرگترين کتابخانه هاي جهان اسلام و خاور ميانه است. اين کتابخانه به 36 زبان کتاب دارد. قديمي ترين کتب خطي کتابخانه، آرشيو مجلات و روزنامه هاي قديمي و جاري اين کتابخانه از اهميت خاصي برخوردار است. ساختمان جديد کتابخانه با گنجايش يک ميليون جلد کتاب و چندين سالن مطالعه و ساير امکانات در سالهاي اخير احداث شده است. بنياد پژوهش هاي آستان قدس رضوي در نزديکي کتابخانه واقع شده است.

. 

______________

.

موزه مرکزي آستان قدس رضوي يکي از زيباترين و غني ترين موزه هاي ايران به شمار مي رود. ساختمان آن در ضلع شرقي صحن موزه يا صحن امام خميني قرار دارد. قدمت اشياي آن به قرن ششم هجري مي رسد. از آثار بي نظير اين موزه سنگ مرقد امام هشتم است که به خط کوفي برجسته در سال 516 ق با نهايت ظرافت حجاري شده است. که بر لوحي از مخمل قرار دارد. موزه قرآن، موزه تمبر، موزه سکه و موزه تاريخ مشهد از ديگر موزه هاي آستان قدس رضوي مي باشد. دانشگاه علوم اسلامي رضوي، مهمانسراي حضرت، دارالشفاي امام رضا(ع) از ديگر اماکن و مجموعه هاي اطراف حرم مطهر حضرت رضا (ع) مي باشد.__________________________

.

مزارات و بناهاي مذهبي تاريخي مشهد

يکي  از سنن نيک اسلامي، گرامي داشت بزرگان  دين  و دانش است که  حتي  پس از درگذشت آنان ، نسبت به آرامگاهشان رعايت مي شود. و اين نمونه اي از حس حق شناسي ايرانيان است که موجب  تشويق آيندگان ميشود تا با کسب     دين و دانش نام خود را جاويد (مخلد) و آرامگاه خويش را مورد  احترام  و تقديس اهل معرفت قرار دهند.اين بزرگداشت چه بسا به صورت بناي يادبودي و يا بقعه و آرامگاهي مجلل، جلوه ميکند در  شهر مشهد  به  جهت اينکه  مدفن  مطهر حضرت امام رضا (ع)  مي باشد بزرگان و  دانشمندان  بسياري در محوطه حرم مطهر  و ساير  نقاط  مدفون هستند از  آن جمله : آرامگاه دانشمند بزرگ اسلامي  بهاالدين محمد  عاملي  معروف به  شيخ بهائي در  صحن  موزه .  آرامگاه شيخ حر  عاملي  محدث  بزگر  و  مولف  کتاب  وسايل الشيعه در صحن عتيق صفويه آرامگاه شيخ طبرسي مفسر بزرگ  قرآن  متوفي به سال 548  ق  صاحب تفسير  مجمع البيان در گورستان ابتداي  خيابان  طبرسي (باغ رضوان) که اخيراً آرامگاه جديدي بر آن ساخته اند . آرامگاه شيخ محمد عارف متوفي به سال 985 ق مشهور به پير پالاندوز در ابتداي پايين خيابان مي باشد.


آرامگاه خواجه ربيع

«ربي بن خثيم» مشهور به خواجه ربيع از شخصيتهاي اسلامي است که به زهد مشهور بوده است. بقعه او در وسط باغي با گنبدي مرتفع قرار دارد. تاريخ ساختن آن مربوط به قرن 11 ق و از بناهاي دوره صفوي است. وفات خواجه ربيع را سال 63 ق ذکر کرده اند. داخل بقعه دو کتيبه به خط «عليرضا عباسي» نوشته شده است. اين زيارتگاه در انتهاي بلوار خواجه ربيع واقع است. آرامگاه خواجه اباصلت و خواجه مراد، در ابتداي جاده مشهد نيشابور گنبد خشتي «مدفن امام زاده محمد» در خيابان طبرسي، گنبد سبز «مدفن شيخ محمد مومن» در خيابان آخوند خراساني از ديگر مزارات و ابنيه تاريخي شهر مشهد است.

.


RDA13224

.

آرامگاه فردوسي

حکيم ابوالقاسم فردوسي در سال 411 ق زندگي را بدرود گفت. بزگترين حماسه سراي ايران شاهنامه را در مدت 30 سال سروده است. آرامگاه اين شاعر نامي در 24 کيلومتري شمال غربي مشهد (توس) در مسير جاده مشهد ـ قوچان واقع شده است. آرامگاه فردوسي در باغ بسيار مصفائي قرار دارد. داخل محوطه آرامگاه تابلوهاي سنگي زيبا از داستانها و حماسه هاي شورانگيز شاهنامه وجود دارد. در مغرب باغ آرامگاه موزه فردوسي قرار دارد.

. 

____________

.

بناي هارونيه

در نزديکي آرامگاه فردوسي بناي هارونيه قرار دارد که تاريخ دقيق بنا روشن نيست. وجه تسميه اين بنا معلوم نمي باشد. احتمالاً اين ساختمان مدتي خانقاه بوده است. چون آرامگاه امام محمد غزالي در توس مي باشد ولي محل آن دقيقاً روشن نيست در مجاورت اين بنا به يادبود اين دانشمند، سنگ مزاري نصب شده است.

. 

RDA13153

.

آرامگاه و موزه نادر

در بالاخيابان مشهد و در چهار راه شهدا، در ميان باغ مصفايي آرامگاه نادر بنا شده است. اين ساختمان در سال 1338 هجري شمسي ساخته شده است. مجسمه نادر در حالي که سوار بر اسبي است و تبر زين در دست دارد بر فراز آرامگاه نصب شده است. ارتفاع اين مجسمه 5 متر مي باشد. وزن تقريبي آن حدود 14000 کيلوگرم است.در داخل آرامگاه موزه اي هم وجود دارد. آرامگاه افسر رشيد و فداکار شهيد سرهنگ محمدتقي خان پسيان نخستين فرمانده و بنيان گذار ژاندارمري در ايران در پشت بناي آرامگاه نادر قرار دارد.

. 

________


زيارتگاه ميامي (امام زاده يحيي)

در 50 کيلومتري مشهد در مسير جاده سرخس آرامگاه امام زاده يحيي قرار دارد. او از فرزندان زيد و نواده امام سجاد (ع) است. و در سال 107 ق در جنگي با حکام اموي به شهادت رسيد. بقه مبارکه امام زاده يحيي و بناي ساختمان آن متعلق به قرن دهم هجري است. که در سال هاي اخير مجدداً بازسازي و توسعه يافته است.جاذبه هاي سياحتي مشهد

کوهسنگي

تفرجگاه کوه سنگي در جنوب غربي مشهد در انتهاي خيابان کوهسنگي و در دامنه کوههاي جنوبي مشهد قرار دارد. اين پارک داراي استخر و سالن غذاخوري براي پذيرايي عمومي مي باشد. طرح توسعه گردشگاه کوهسنگي شامل ايجاد فرهنگسرا، موزه مردم شناسي، امکانات ورزشي از سال 1376 آغاز شده است. مجموعه تفريحي و فرهنگي کوهسنگي پس از توسعه، پيرايش و بازسازي بصورت بزرگترين تفريحگاه مشهد در خواهد آمد.

. 

_______________________پارک ملت

اين پارک در مغرب مشهد و در حاشيه بلوار وکيل آباد واقع است. مساحت آن 7200000 متر مربع مي باشد. پارک ملت از بزرگترين و با صفاترين پارکهاي مشهد محسوب مي شود. دانشگاه فردوسي مشهد در مقابل اين پارک واقع شده است.

. 

______


پارک جنگلي وکيل آباد

بوستان وکيل آباد در انتهاي بزرگراه وکيل آباد قرار دارد که داراي قناتي با آب گوارا مي باشد. در مجاورت پارک جنگلي وکيل آباد مجموعه تفريحي کوهستاني پارک شادي قرار دارد. در اين مجموعه انواع وسايل تفريحي و سرگرمي وجود دارد.


پارک ميرزا کوچک خان جنگلي

اين پارک در خيابان دانش شرقي قرار دارد. اين پارک داراي استخر شنا و امکانات تفريحي و ورزشي مي باشد. ساير پارکهاي بزرگ مشهد عبارت است از باغ ملي در خيابان امام خميني (ره)، پارک وحدت، پارک مصلي، پارک کودک، پارک دانشگاه، بوستان قائم در بحرآباد، پارک جنگلي فرودگان و ...